Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

B2B E-Ticaret Yazılımında Bulunması Gerekenler

B2B E-Ticaret Yazılımında Bulunması Gereken

E-ticaret, tüm dünyayı etkisi altına almış olan ve her geçen gün binlerce kişi tarafından kullanılan online alışveriş yapma kolaylığı sağlayan sistemlerdir. Müşteri deneyimlerinin değişmesi ile birlikte gelişen e-ticaret sistemleri genellikle bir web sitesi ya da mobil uygulama aracılığı ile kullanıma sunulur. E-ticaretin iş modellerinden bir tanesi olan B2B e-ticaret yazılımı da çeşitli özelliklere sahip olmasının yanı sıra satıcı ve müşteri taraflara farklı avantajlar sağlıyor.

B2B E-Ticaret Nedir?

B2B, bireysel kişiler için değil şirketler için oluşturulmuş bir e-ticaret modelidir. İki şirketin birbiri ile alışveriş yapmasına olanak sağlayan bu sistem, pek çok farklı alanda faaliyet göstermeyi mümkün kılıyor. Satıcının firmanın gösterdiği faaliyet alanına göre B2B türleri değişkenlik gösterir. Yatay ve dikey olarak ikiye ayrılan bu türler farklı sektörlere hitap eder.

Eğer satış yapan firma sadece tek bir sektöre hitap eden satışlar gerçekleştiriyorsa dikey B2B ile hizmet verir. Dikey B2B ile yalnızca tek bir sektörü kapsayan üretim ve satış için e-ticaret yapabilirsiniz.

Eğer satış yapan firma farklı sektörleri hedef alıyor ve faaliyetlerini bu doğrultuda yürütüyorsa yatay B2B ile hizmet verir. Yapılan üretim ya da satışın birden fazla sektöre hitap etmesi önemli bir detaydır.

B2B ile satış yapabileceğiniz kanalların başında elbette bir e-ticaret yazılımı gelir. B2B e-ticaret programı farklı özelliklere sahip olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı da sağlamalıdır. B2B dünyasına adım atmak isteyenlerin yapması gereken ilk şeylerden bir tanesi hem göze hitap eden hem de kullanım kolaylığı sunan bir yazılım oluşturmaktır.

B2B E-Ticaret Yazılımında Bulunması Gereken Özellikler

E-ticaret firmanız ile bir ya da birden fazla kategoride ürün satışı yapmak istiyorsanız ilk olarak bunun için bir satış kanalı oluşturmalısınız. Bir mobil uygulama ya da bir web sitesi aracılığı ile satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat satış yapmadan önce hazırlayacağınız bu yazılımın sahip olması gereken bazı özellikler bulunuyor. B2B e-ticaret yazılımında bulunması gereken özellikler ise şu şekilde sıralanabilir.

1.    Güvenilir Ödeme Yöntemleri

Şüphesiz ki alışveriş yapılan bir sitede dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödeme seçenekleri ve bunların ne kadar güvenilir olduğudur. Bir B2B e-ticaret yazılımının olmazsa olmaz unsurlarının başında güvenli ödeme yöntemleri gelir. Müşterilerinize karşı güvenilir olmak için SSL sertifikalarına sahip olmanın yanı sıra bilgileri şifreleme ve koruma anlamında da güçlü bir sisteminizin olması gerekir. Bunun yanı sıra müşterilerinize ödeme kolaylığı ve esneklik sağlayan farklı ödeme yöntemleri sunuyor olmalısınız. Bu durum hem mevcut müşterileri korumanızı hem de yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacak önemli bir detaydır.

2.    Üyelik Sistemi

Günümüzde hemen hemen her uygulama ve web sitesinin bir üyelik sistemi bulunur. B2B e-ticaret programı aracılığı ile satış yapmayı düşünüyorsanız siz de mutlaka bir üyelik sistemi kurmalısınız. Üyelik sistemi sayesinde kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlayabilirsiniz. Üyelik sistemleri sayesinde müşterileriniz pek çok bilgisini sistemde saklayarak bir sonraki alışverişlerinde kolaylık yaşamalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin adres bilgilerini tutabilir, geçmiş siparişlerini görmelerini sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizi kayıt için teşvik edebilmek adına farklı seçenekler sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra üyelik aşamasında kullanıcının doldurması gereken alan kalabalığını kaldırarak saniyeler içerisinde işlemi tamamlama olanağı sunmanız da önemli bir detaydır.

3.    Gelişmiş Arama Özellikleri

Bir B2B e-ticaret yazılımı için en gerekli özelliklerden bir tanesi de gelişmiş bir arama ve filtreleme seçeneğinin bulunmasıdır. Site içi arama yapmaya olanak sağlayan bu özellik sayesinde farklı parametrelere bağlı aramalar yapılabilir. Gelişmiş arama özelliği, kullanıcıların aradığı ürünleri saniyeler içinde bularak sipariş oluşturmalarına olanak sağlar. Site ne kadar büyük olursa içinde aradığınız ürünü bulmak da o kadar zor olacaktır. Gelişmiş filtreleme seçenekleri ile bu kolaylığı sağlayabilirsiniz.

4.    Mobil Uyumluluğa Sahip Olması

Akıllı telefonların hayatımızın her noktasında aktif bir rol oynaması ile birlikte yayınlanan siteler ve mobil uygulamalarda da ihtiyaçlara yönelik değişimler yaşanıyor. B2B e-ticaret yazılımı özellikleri denildiği zaman akla gelen ilk maddeler arasında yer alan mobil uyumluluk farklı avantajlar sunuyor. Hem kullanım kolaylığı hem de her yerden erişime olanak sağlaması nedeniyle kullanıcı dostu bir özellik olarak dikkate alınması gerekiyor. Oluşturduğunuz yazılım bütün telefonlara uygun çalışıyor olması estetik açıdan da dikkat edilen bir noktadır. Öyle ki karmaşık bir sitede alışveriş yapmak hem zor hem de göz yorucu bir deneyim olacağı için olumsuz bir izlenim bırakabilir. Bu nedenle esnek tasarımlara yer vererek bu sorunun altından kalkabilirsiniz.

5.    Kolay Sipariş Vermeye Uygun Olması

Bir e-ticaret sitesinin en can alıcı noktası elbette sipariş verme sürecinin anlaşılabilir ve kolay olmasıdır. Sipariş vermek için sayfalar arasında dolaşmadan, ürünler arasında kaybolmadan bu süreci tamamlamak kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca sipariş sayfanızın eklenen ürünler için bütün detayları vermesi, B2B e-ticaret programı özellikleri arasında dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

6.    Farklı Fiyatlandırma Seçeneklerine Olanak Sağlanması

B2B sistemlerinin başlıca özelliklerinden biri toptan ürün satışına olanak sağlıyor olmasıdır. Bu durumda ürünleriniz için çeşitli paketler oluşturarak fiyatlandırma aşamasında farklı seçenekler sunabilirsiniz. Ürünün adedi, cinsi ya da farklı özelliklere göre çeşitli kampanyalar hazırlayarak müşterilerinizi alışverişte teşvik edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

  1. B2B E-ticaret Yazılımları Kime Hitap Eder?

Business to Business olarak bilinen bu model şirketler arası satış yapmaya olanak sağlar.

  1. B2B E-ticaret Yazılımı ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

B2B ile yapabileceğiniz işlemler arasında toptan satış, perakende satış, bayilik sistemi ve distribütörlük gibi seçenekler yer almaktadır.

  1. B2B E-ticaret Yazılımda Kullanılan Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

B2B yazılımlarında sanal pos entegrasyonlarını tamamlayarak kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Bunun yanı sıra havale/eft ya da nakit ödeme seçenekleri kullanılabilir.

Scroll to Top