Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

E-Ticarette Finans ve Muhasebeye Dair Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticarette Finans ve Muhasebeye Dair Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhasebe, kâr elde etmek amacı ile kurulmuş olan her türlü kurum ve kuruluş için hayati öneme sahiptir. Bir işletmenin varlıklarını, kaynak yönetimini, finansal bilgilerini kayıt altına alınmasını ve analiz ederek yorumlanmasını sağlayan sistem muhasebedir. Muhasebe, her alanda olduğu gibi e-ticaret alanında da oldukça önemli bir faktördür. E-ticarette finans ve muhasebe işlemlerinin oldukça iyi bir şekilde takip edilmesi, alınan sonuçların en doğru şekilde analiz edilerek yorumlanması sektörde varlığınızı sürdürebilmeniz için gerekli olan unsurların başında gelir.

E-Ticarette Finans ve Muhasebe

Finans disiplini ve muhasebe bilimi tüm dünyada etkisi olan ve para yönetimi denildiği zaman akla gelen kavramlardır. Hem ülkemizde hem de dünyada gelişmeye devam eden bir sektör olan e-ticaret için de muhasebe gereklidir. Şirketin varlıklarının yönetilmesinin yanı sıra online mağaza yönetiminin yapılması, irsaliye ve faturalandırma işlemleri gibi bütün işlemler muhasebe ile yapılabilecek şeylerdir. E-ticaret firmanızın ön muhasebe süreçlerini iyi yönetebilmek için en doğru araçlar muhasebe programlarıdır. Çeşitli kriterleri baz alarak işletmeniz için en doğru yazılımı seçebilirsiniz.

E-Ticaret İçin Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

E-ticaret sektöründe ön muhasebe son derece önemlidir. Alış ve satışlardan kar- zarar hesaplarına, fatura ve irsaliye süreçlerinden müşteri hesaplarının takibine kadar her türlü işlem ön muhasebenin takip ettiği detaylar arasında yer alır.

Ön muhasebe ile yapmanız gereken en önemli şey gelir- gider takibidir. E-ticaret yazılımı yaptığınız satışları. Sattığınız ürünleri, bu ürünlerin miktarlarını ve fiyat bilgilerini öğrenebilir buna göre elde ettiğiniz geliri hesaplayabilirsiniz. Giderler içi ise aynı şekilde kırtasiye, lojistik ve personel harcamaları gibi önemli kalemleri ve diğer harcamalarınızı çıkarak elde ettiğiniz kârı ya da zararı görebilirsiniz. E-ticarette finans oldukça önemli ve çok iyi bilinmesi gereken bir konudur. Çünkü finans ve muhasebe bilgisi sayesinde işletmenizi kâra geçirebileceğiniz gibi zarara da uğratabilirsiniz.

E-Ticaret Muhasebe Entegrasyonu ve Muhasebe Yazılımları

E-ticaret diğer sektörlerden çok daha farklı iş ve muhasebe süreçleri olan bir alandır. Bu nedenle yürütülmesi gereken muhasebe süreçleri de buna bağlı olarak farklılık gösterir. Son yıllarda e-ticaret sektörünün gelişmesi ve bu alanda faaliyet veren kişilerin çoğalması ile birlikte ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak muhasebe programlarında çeşitli güncellemeler meydana geldi.

E-ticaret firmalarının sahip olması gereken muhasebe programları ya e-ticaret entegrasyonu bulunan ya da bu sektör için özel olarak hazırlanmış olan programlardır. Çünkü işletmenizin en doğru şekilde vergilendirilmesi için açmış olduğunuz online mağaza bilgilerinden satış ve lojistik süreçlere kadar her detayın kapsamlı bir şekilde kayıt altına alınması gerekir. Bu nedenle en doğru muhasebe yazılımının seçilmesi son derece önemlidir.

E-Ticaret Firmaları İçin Muhasebe Süreçleri Nelerdir?

Her bir işletme için tutulması gereken muhasebe kayıtları, belli bir düzen dahilinde ve sürekliliği olması gereken şeylerdir. Çünkü şirketinizin ödeyeceği vergiden çalışanlarınız maaşlarına kadar her bir detay muhasebe süreçleri içerisinde yer alır. Hal böyleyken e-ticarette finans ve muhasebeye dair dikkat edilmesi gerekenler önemli birkaç başlık altında toplanabilir.

  • Kişisel Hesap – Şirket Hesabı Ayrımının Yapılması: Özellikle bireysel olarak şirket açan kişilerin düştüğü hatalardan bir tanesi şirket hesaplarını aynı zamanda kişisel hesapları gibi kullanmalarıdır. Bu hem gelir – gider ayrımının yapılmasını zorlaştıracak hem de zaman içerisinde kar – zarar durumunuz adına sağlıklı raporlar almanızı etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı bir muhasebe süreci için hesapların ayrılması gerekir.
  • Gelir – Gider Takibinin Düzenli Olarak Yapılması: Her işletmenin birtakım gelir kaynakları ve birtakım giderleri bulunur. Giderlerin gelirden fazla olması halinde ise şirket zarar etmeye başlar. Bu durumu yaşamamak ya da yaşanabilmesi halinde tedbir alabilmek için gelir ve giderlerin takibinin çok düzgün ve düzenli yapılması şarttır. Ürünleriniz maliyeti, lojistik giderleriniz, kırtasiye giderleri, kiralar, faturalar, maaşlar ve her türlü masraf en ince detayına kadar kayıt altında tutulmalıdır.
  • Her Ay Kâr – Zarar Analizinin Yapılması: Kâr – zarar analizlerinin yapılması özellikle e-ticaret sektöründe şirketin gidişatı açısından en önemli noktaların başında gelir. Aylık periyotlar halinde yaptığınız satışları, ödemeleri ve diğer durumları göz önüne alarak bir analiz yapmalı ve şirket stratejilerinizi bu doğrultuda revize etmelisiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. E-Ticaret firmaları için muhasebeci tutmak zorunlu mu?

E-ticaret işine girmeye karar verdiğiniz zaman bir şirket kurmanız gerekir. Şirket kurmak için ise bir muhasebeci ya da mali müşavir ile anlaşma yapılması zorunludur. Çünkü şirket kurma aşamalarını muhasebeci ya da mali müşavirler yürütür.

2. E-ticaret muhasebe program nedir?

E-ticaret firmaları için hazırlanmış olan muhasebe programları diğer programlardan farklı özelliklere sahiptir. Bu yazılımlar tüm e-ticaret süreçlerini ve online mağazanız ile alakalı süreçleri kapsar.

3. E-ticaret için ön muhasebe programı neden önemlidir?

Ön muhasebe bir işletmenin kâr edebilmesi ve sektörde varlığını sürdürebilmesi için çok önemlidir. Bunun için kullanılan uygulamaların da şirket ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip olması gerekir.

Scroll to Top