Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

Finansal Okur Yazarlık Nedir

Finansal Okur Yazarlık Nedir

 Finansal okuryazarlık, son dönemlerde ekonomistlerden veya girişimcilerden dolayı sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan bir terim haline geldi. Peki, haber kanalları ve dijital platform gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkan “Finansal Okuryazarlık nedir? Neden Önemlidir?”

Finansal okuryazarlık, kişinin kendi finansal durumunu ve maddi geleceğini idare edebilmesine ve finansal açıdan doğru planlamalar yapabilecek beceri ve donanıma sahip olmasına denir. Yani kendi finansal durumunu anlayıp sorunlarını çözebilecek kapasiteye ve eğitime sahip kişi finansal okuryazarlık bilgisi olan bir kişidir diyebiliriz.

Ekonominin her insanın hayatının önemli bir parçası haline geldiği günümüz dünyasında, finansal bir alanda çalışmayan kişilerin bile bu alanda bilgi sahibi olması büyük bir avantaj haline gelmiştir. Çünkü finansal okuryazarlık konusunda bilgi sahibi olmanın gündelik hayatınızda bile oldukça büyük bir etkisi vardır. Gerek market alışverişi yaparken gerek elinizdeki parayı idame ettirmeye çalışırken bu bilgilere ihtiyaç duyarsınız. Bu sebepten dolayı da finansal okuryazarlık herkesin öğrenmesi gereken önemli bilgileri bize sağlar diyebiliriz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve ‘’Finansal okuryazarlık nedir?’’ veya ‘’Neden önemlidir?’’ gibi soruları detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin!

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal okuryazarlık, ülkemizde son yıllarda önem kazanan ama Amerika, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerde yıllardan beri herkes tarafından kabul gören finansal bir terimdir. Eğer “Finansal okuryazarlık nedir?” diye merak ediyorsanız finansal okuryazarlığın en basit tanımı, kişinin kendi finans yönetimini yapabilecek bilgi düzeyine sahip olması demektir.

Bu alanda eğitim alan kişiler, kendi ev giderlerini daha iyi idare edebilir ve gelecek planlarını gerçekleştirmek için gerçekçi birikim planları yapabilirler. Ayrıca kendi ülkelerinin veya başka ülkelerin ekonomilerini anlayıp yorum yapabilecek kapasiteye de sahip olurlar.

Finansal okuryazarlık alanına ilgi duyuyorsanız ve bu alan hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, öğrenmeniz gereken belirli terimler bulunmaktadır. Bu terimler, ekonomik bilginizin artmasını ve kendi bütçenizi yönetmeniz açısından oldukça önemlidirler. İşte sözünü ettiğimiz terimlerden bazıları:

 1. Tasarruf: Giderlerinizi azaltmak ve finansal olarak israftan kaçınmak anlamına gelir.
 2. Borç Yönetimi: Borçlarınız hakkında aldığınız eylemler ve finansal kararlardır.
 3. İhtiyaç Yönetimi: Beslenme, barınma ve ulaşım benzeri temel ihtiyaçlarınıza harcadığınız miktarı düzgün bir şekilde planlayabilmek anlamına gelir.
 4. Kredi Yönetimi: Kredi notunuza yönelik aldığınız kararlara ve yaptığınız planların geneline denir.
 5. Birikim: Yakın ve uzak gelecek planlarınız için yatırım yapabilmek demektir.

Finans alanında bu tarz terimleri öğrenmeniz ve belli bir bilgi birikimine sahip olmanız hem hayatınızı daha fazla kolaylaştırır hem de geleceğiniz için bir birikim yapabilmenizi sağlar. Yani bireysel bütçesini kontrol etmek isteyen kişilerin finansal okuryazarlık alanında eğitim alması gerekir diyebiliriz.

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir?

Ekonominin artık herkesin hayatının bir parçası olduğu kaçınılmaz bir gerçek. 7’den 70’e herkesin kendi parasını kazanıp harcayabildiği günümüz dünyasında, birikim ve para yönetimi gibi konularda oldukça önem kazanmış durumda. Artık sadece büyük yatırımlarınız için değil markette alışveriş yaparken bile belli bir ekonomik bilgiye sahip olmak size büyük avantajlar sağlıyor. Peki, bu avantajlar nelerdir ve finansal okuryazarlık neden önemlidir?

Finansal alanda bilgi sahibi olmanın kişiye sağladığı belli avantajlar bulunmaktadır. Bunlar, finansal okuryazarlığın değerini anlamamıza sağlayan avantajlardır.

 • Geleceğiniz için planlı ve gerçekçi birikimler yapabilmenizi sağlar. Bu da sizin ve sevdikleriniz geleceğini garantiye almanızı sağlar.
 • Ekonomiyi takip ederken daha iyi anlarsınız. Bu da ülkenizin ve dünyanın ekonomisini daha iyi yorumlayabilirsiniz demektir. Bu sayede kendi finansal planlarınız beklenmedik ekonomik krizler yüzünden zarar görmemiş olur.
 • Farklı yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olabilir ve yeni pasif gelir kaynakları edinebilirsiniz. Bu birikimleriniz açısından oldukça önemlidir.
 • Gündelik hayatın kaçınılmaz bir parçası olan vergiler ve faturalar konusunda daha mantıklı ve planlı adımlar atmanızı sağlar. Yani finansal olarak doğru kararlar atmanız açısından büyük önem taşır.
 • Temel ihtiyaçlarınız için harcama yaparken daha tutumlu olursunuz. Bu da tasarruf etmenizi ve birikim yapmanızı sağlayan önemli bir finansal adımdır.

Yukarıdaki maddelerden yola çıkarak finansal okuryazarlığın hayatımızın neredeyse her alanında kullanabileceğimiz değerli bilgileri bize sağladığını söylemek çokta yanlış olmaz. Sonuç olarak gerek market alışverişi yaparken gerek yatırım araçları kullanırken finans alanında belli bir tecrübeye ve donanıma sahip olmak, özellikle geleceğimiz için oldukça önemlidir diyebiliriz.

Finansal Okuryazarlık Nasıl Geliştirilir?

‘’Finansal okuryazarlık nedir’’ ve ‘’Finansal okuryazarlık neden önemlidir?’’ gibi soruları cevapladığımıza göre sıra ‘’Finansal okuryazarlık nasıl geliştirilir?’’ sorusundadır. Öncelikle finansal alanda bilgi sahibi olmak ve bütçe yönetimi yapabilmek herkesin sahip olmak istediği ya da sahip olması gereken bir beceridir. Ekonomi alanı ile çok fazla ilgilenmeyen veya matematikle fazla arası olmayan kişilerin bile kolaylıkla öğrenebileceği finansal okuryazarlık, genellikle sadece temel düzeyde bir matematik bilgisi gerektirir.

Eğer siz de “Finansal okuryazarlık nasıl geliştirilir?” diye merak ediyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, aşağıdaki maddelerde verilen adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Dijital platformlar üzerinden “Finansal Okuryazarlık” eğitimi almak
 2. Finansal alana ait temel terimleri öğrenmek
 3. Ekonomi ve finans hakkında temel düzeyde kitaplar okumak
 4. Finansal alandaki gelişmeleri ve haberleri takip etmek
 5. Harcamalarınızı ve birikimlerinizi not almak
 6. Geleceğiniz için maddi açıdan planlar yapmak

Yukarıda bahsedilen adımları uygulayarak finansal okuryazarlık alanında bilginizi geliştirebilir ve herkesin bilmesi gereken bu önemli becerileri kısa bir sürede öğrenebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Finansal Okuryazarlık Nasıl Yapılır?

Bireyin kendi bütçesini ve harcamalarını yönetmesi, kontrol etmesi ve planlaması ile finansal okuryazarlık gerçekleşir.

Finansal Planlama Ne Demektir?

Temel düzeyde ev ekonomisi ve finans bilgisine sahip olmak ve finansal alanda birikim veya tasarruf için planlama yapabilmek demektir.

Finansal Okuryazarlık Dersinin Amacı Nedir?

Finansal okuryazarlık dercinde asıl amaç, kişiye temel bir ekonomi eğitimi vermek ve kendi başına mantıklı finansal planlar yapabilecek kapasiteye sahip olmasını sağlamaktır.

Scroll to Top