Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

Kobilerin ERP Seçimi

Kobi ERP Seçimi

KOBİ’lerin gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan ERP yazılımı, işletmenin faaliyetlerini düzene koymasına yardımcı olur. Bunun yanında ERP yazılımı, işletmenin gelirlerini ve verimliliğini artırma konusunda da destek olur. ERP sisteminin oldukça yararlı olabileceğini düşünen bazı KOBİ’ler, ERP yazılımı tercih ederken hata yapabiliyor. Gelin birlikte, KOBİ’lerin ERP yazılımı seçerken dikkat etmesi gerekenler nelerdir, inceleyelim.

  • İşletme sahibi kendi sektörüne ve yaptığı işe uygun ERP yazılımını seçmelidir. Ayrıca işletmesinin ihtiyaçlarına, eksikliklerine, misyon ve vizyonuna uygun düşecek ERP yazılımını tercih etmelidir.
  • İşletmenin seçeceği ERP yazılımı, projeler, ürün üretimi, mobil uygulamalar, gelecek planlaması, veri toplama ve saklama, iş yönetimi, doküman ve bakım yönetimi ve iş akışı gibi süreçlere engel olmamalıdır. Kolay ve pratik bir arayüze sahip olmalıdır. Verimli ve uygun maliyetli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Seçilecek ERP yazılımının web sitesi, bulut teknolojisi ya da diğer teknolojik unsurlarla uygun olup olmadığı araştırılmalı ve gerekirse yazılım test edilmelidir. Bunun yanı sıra işletmenin performansını, sipariş, ürün ve üretim bilgilerini tespit edecek şekilde olmalıdır.

Seçim aşamasında bu etkenlere dikkat ettiğiniz sürece kullandığınız ERP programlarından daha memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. İçeriğimizin devamında bu konuyu daha yakından inceleyerek önemli bilgiler vermeye devam edeceğiz.

KOBİ’ler ERP Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ERP yazılımının kullanıcıya hitap etmesine de dikkat edilmelidir. ERP yazılımı ekran geçişi kolaylığı sunmalı ve ekran görselinin anlaşılabilir olmasına yardımcı olmalıdır. Ayrıca yazılımın birden fazla ekranda açılabilmesine dikkat edilmelidir.

Mesajlaşma, bölümler arası iletişim gibi faaliyetlerin kolay bir şekilde yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. ERP yazılımı seçerken alt yapısının değişime müsait olup olmadığına bakılmalıdır. Bu değişimin pratik ve hızlı bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Eğer işletme yazılım içerisinde herhangi bir değişiklik yapmak isterse ve tedarikçiye bağlı kalırsa maddi zararlarla karşılaşabilir. İşletme uluslararası piyasaya dahil olmak istiyorsa yazılımın farklı dillere uyumlu olup olmadığına bakmalıdır. Ayrıca uluslararası işletmelerin yazılımlarına uygun olmasına dikkat etmelidir.

ERP yazılımı düzenli olarak bakım ve destek gerektirir. Bu yüzden işletme bu sistemi kullanmadan önce maddi olarak hazırlık yapmalıdır. İşletme kendi sektöründe daha önce ERP yazılımı uyarlamış tedarikçilerden yardım almalıdır. İşletme ERP yazılımını yapacak tedarikçinin hizmetlerini, deneyim süresini, satış ağlarını, destek verecek ekibini ve başarılarını araştırmalıdır. ERP yazılımı seçerken işletmenizin kapasitesini ve maddi durumunu gözetmeniz kadar sektörünüzü de dikkat almanız gereklidir. Aksi takdirde faydadan çok zararını görebilirsiniz.

ERP Nedir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler arasında kullanımı yaygınlaşan ERP sistemi, kurumsal kaynak planlaması anlamına gelir. Bu sistem işletmedeki tüm veri girişlerini ve diğer faaliyetleri tek bir noktaya getirir. Ayrıca işletmedeki tüm verilerin güvenli bir şekilde depolanmasına ve uzun süre saklanmasına yardımcı olur. İşletmeler tarafından kullanılan ERP sisteminin iki çeşidi vardır. Bunlar bulut tabanlı ERP ve şirket içi ERP sistemidir.

Bulut tabanlı ERP sisteminde işletmeye ait veriler bulut sistemine aktarılır ve burada yönetilir. Oldukça hızlı ve yüksek performanslı bir sistemdir. Şirket içi ERP sistemi ise, sadece işletmenin bilgisayarında çalışır. İşletmenin sistemini korumak ve performansını artırmak için kullanılan bu sistemde, işletmenin ayrı bir kaynak sağlaması gerekir.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler tarafından tercih edilen bu yazılım, tedarik zincirini büyütmek isteyen işverenler tarafından kullanılır. Ayrıca üretim ve dağıtım ağlarını takip etmeyi ve genişletmeyi hedefleyen işletmeler de tercih eder.

KOBİ’ler Neden ERP Kullanmalıdır?

Sıkça duyduğumuz KOBİ’ler ve ERP kavramları üretim ve dağıtım ağlarını büyütmek, gelirlerini artırmak isteyen küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tarafından tercih edilir. Peki, günümüzde giderek yaygınlaşan ERP programı KOBİ’ler tarafından neden kullanılmalıdır? Gelin birlikte inceleyelim:

  • KOBİ’ler işletme içinde ve dışında koordinasyon ve düzen oluşturmak veya sürdürülebilirliği sağlamak için ERP yazılımını kullanmalıdır. ERP yazılımı işletmenin verilerini, projelerini, faaliyetlerini düzenlemek ve plan oluşturmak açısından oldukça faydalıdır.
  • Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler kaynak bulma konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilir. Bu noktada ERP yazılımı destek verebilir. Ayrıca var olan kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına da yardımcı olur.
  • KOBİ’ler için oldukça önemli olan husus müşteri memnuniyetidir. Çünkü içinde yer aldığı sektör içinde tanınmak, müşteri kazanmak ve büyümek müşteri memnuniyetinden geçer. ERP programı müşteri memnuniyetinin sağlanması için işletmeye eksiklerini ve hatalarını gösterir.
  • Gelecek planlaması yapma konusunda zorlanan KOBİ’ler için ERP yazılımını kullanmak hayat kurtarıcı olabilir. ERP yazılımının işletme içerisine dahil edilmesi ve doğru bir şekilde uygulanması, işletmenin potansiyelini keşfetmesine yardımcı olabildiği gibi, uzun vadeli program ve plan geliştirmesine de katkı sağlayabilir.

ERP yazılımı güvenilir tedarikçiden satın alındığında, işletmeye doğru bir şekilde entegre edildiğinde ve net amaçlar için kullanıldığında yararlıdır. Sektör içerisinde büyümek, uluslararası piyasaya dahil olmak için ERP yazılımı kullanmak sağlam bir adım olduğu söylenebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

ERP Yazılımını Büyük Ölçekli İşletmelerde Kullanabilir mi?

ERP yazılımını büyük ölçekli işletmelerde kullanabilir. İşletmenizi uluslararası piyasaya taşımak ya da farklı sektörlerde çalışmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

ERP Yazılımını Hangi Sektörler Kullanabilir?

ERP yazılımı genellikle hizmet sektörü tarafından tercih edilmektedir. Fakat diğer sektörler de tercih edebilir.

ERP Yazılımı İşletmenin Giderlerini Düşürebilir mi?

Evet düşürebilir. İşletmeye doğru bir şekilde entegre edilen ERP yazılımı giderlere olumlu etki sağlayabilir. Gider ve gelir açığını kapatabilir.

Scroll to Top