Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

Muhasebeciler İçin ERP Neden Gereklidir

Muhasebeciler İçin ERP Neden Gereklidir?

Günümüzde muhasebe, risk yönetimi, proje yönetimi gibi süreçler, kurumların rutinleri haline gelmiştir. Özellikle büyük ölçekli işletmeler, verilerini günlük kontrol edebilecekleri sistemlere ihtiyaç duyar. ERP, temelinde işletmelerin veri tabanlarının kontrolünü sağlamak için kurulan bir yazılımdır. Peki, muhasebeciler için ERP neden gereklidir?

Muhasebecilerin ERP sistemine ihtiyaç duymalarının sebebi aynı anda farklı mekanizmaların kontrollerinin yapılabilmesidir. Geniş bir veri alanı sunması, birçok verinin bir arada bulunması gibi çeşitli avantajları vardır.

ERP Nedir?

ERP, Türkçede “Kurumsal Kaynak Planlama” anlamına gelen bir yazılımdır. Bu yazılım sistemi, farklı iş süreçlerini bir araya getirmiş, kendi aralarında veri alışverişi yapılmasına imkan tanımıştır. Kullanım amacı genellikle verileri bir arada tutma ve saklama avantajı sunmasıdır. İşletmelerin kaydetmiş olduğu ilerlemeler, muhasebe ve finans alanlarında yenilik yapılmasını gerekli kılmıştı. Yeni yazılımlara duyulan ihtiyacın büyük kısmı, ERP sistemleri ile kullanıcılarına sunulmuştur.

Kullanım alanlarına bakıldığında, küçük-orta-büyük ölçekli tüm işletmeler için çeşitli çözümler sunmaktadır. İşletmelerin ihtiyaç duyduğu temel işlemlerin tamamı bu sistem içerisinde toplanabilir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, vakıflar ve hükümet, ERP sistemlerinin sağlamış olduğu avantajlardan yararlanmaya başlamıştır.

ERP programı, iş fonksiyonlarının bir merkeze entegre edilmesine olanak tanır ve sistem takibini kolaylaştırır. Örneğin; imalat ve dağıtım gibi hareketli parçalar, sistem içerisinde takip edilebilmektedir. Üretim ve tedarikle birlikte, finansal yönetim, müşteri yönetimi, insan kaynakları alanında da yönetim imkanı sunulur. Yönetim bilgi sisteminin kullanılması da son derece kolay olduğu için şirket çalışanlarının tamamı kullanabilir.

Soluto, Türkiye’nin en iyi yazılım B2B yazılım firmalarından biri olarak ERP sistemleri hizmeti sunmaktadır. İşletmenizin faaliyet alanı ve hizmetleri fark etmeden, bu sistem ile verilerinizi tek noktada toplayabilirsiniz. Operasyonel faaliyetlerin hızlanması, kaynakların en verimli şekilde kullanılması, yönetim bilgi sistemi sayesinde mümkündür.

Muhasebeciler için ERP Modülü

ERP modülü, muhasebe operasyonlarının faaliyetlerini yönetmek için kullanılabilen bir programdır. Kendi içinde birçok modüle ayrıldığı için öncelikle firmanın ihtiyaçlarına yönelik modüller seçilmelidir. Yaygın olarak kullanılan ERP modülleri şu şekilde sıralanabilir:

 • CRM
 • Stok Yönetimi
 • Proje Yönetimi
 • Satış ve Dağıtım Yönetimi
 • Finansal Yönetim
 • Kalite Yönetimi
 • Tedarik Zinciri Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Satın Alma Yönetimi

Modüller, firmaların müşteri ilişkilerini yönetebilmesi, işe alım süreçlerinin takibi gibi her ihtiyaca yönelik çözümler sunar. CRM olarak adlandırılan modül, müşteri ilişkilerini kapsamaktadır. ERP sistemi sayesinde esnek bir hizmet seçeneği kullanılabilir, müşteri bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilir. Uzun vadede müşteri memnuniyeti sağlanmasına yardımcı olur. Muhasebe alanında ise e-fatura, e-arşiv fatura vb. muhasebe işlemleri kısa süre içerisinde kontrol edilebilir.

Muhasebeciler için ERP Faydaları

ERP sisteminin sağladığı birçok fayda vardır. Peki, Muhasebeciler neden ERP’ye ihtiyaç duyarlar? Muhasebe işlemlerinin hemen hepsi, ERP sistemiyle hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanabilir. Bununla birlikte işletmelere sağlamış olduğu başlıca faydalar şunlardır:

 • İş maliyeti azalır ve hizmetlerin kalite standartları yükselir.
 • İşletmeleri olumsuz etkileyecek hatalı girişlerin önüne geçilir.
 • Finansal durumların kontrolleri sağlandığı için risk altına girme ihtimali en aza indirilir.
 • Daha hızlı çıktı ve karar alınabilir.
 • Müşteri memnuniyeti artar, müşteri ilişkileri esnek bir şekilde yönetilir.
 • Proje modülü finans ve muhasebe modülü ile birbirine bağlı şekilde çalışır.
 • İnternet erişimi olan her yerden sistemin kullanımı mümkündür.
 • Lojistik zinciri oluşturulabilir ve kapasite daha etkin şekilde kullanılır.
 • Muhasebe ve finans departmanı personelleri kesin ve doğru verilere tüm cihazlardan ulaşabilir.

Muhasebe departmanı, işletmelerin faaliyetlerinin en doğru şekilde takip edilmesi gereken önemli bir iş koludur. Stok yönetimi, girdi-çıktı, fatura işlemleri gibi süreçlerin tamamı, muhasebe personelleri tarafından yapılır. Alacak ve borçlar, vadeli işlemler takibi, gelir-gider takip programı ile yönetilebilir. Büyük ölçekli işletmeler için finans yönetim modülü daha avantajlıdır.

Muhasebe Yazılımı ve Daha Fazlası

Muhasebe yazılım programlarına duyulan ihtiyaç günümüzde son derece fazla olduğu gibi büyük önem taşır. ERP yazılımı, muhasebecilerin tercih ettiği başlıca programlardan biridir. Kullanım kolaylığı sağlaması, Finans yazılım maliyetlerinin düşük olması gibi çeşitli avantajları vardır.

Soluto, işletmelerin dijital alanda ihtiyaç duyduğu yazılımlarda önde gelen firmalardan biridir. ERP uygulaması ile muhasebe işlemlerinin sistemli bir şekilde yürütülmesi sağlanır. Hata oranı en aza indirilir, takip süreci kolaylaştırılır. Dijital dönüşüm süreciniz için tüm hizmetleri veren firmamızdan profesyonel destekler alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

ERP Nedir, Nerelerde Kullanılır?

ERP, kurumsal kaynak planlama sistemi olarak geliştirilen bir yazılımdır. Farklı büyüklükte her işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek modülleri mevcuttur. Temel olarak finansal yönetim, iş yönetimi ve proje yönetimi gibi süreçlerin takibini sağlar.

ERP Programları Nelerdir?

ERP programları, kendi için farklı gruplara ayrılmıştır ve firmaların ihtiyaçlarına çözüm sunacak şekilde modüller geliştirilmiştir. Programları arasında; tedarik, üretim, satış, yönetim gibi modüller bulunur.

Bir Firma Neden ERP Kullanır?

Firmaların ERP kullanmayı tercih etmesinin başlıca nedeni, işletme kaynaklarının tek noktada birleştirilmesidir. Yönetimi ve iş takibini büyük ölçüde kolaylaştırır.

ERP Muhasebeciler İçin Neden Önemlidir?

ERP’nin muhasebe ve finans alanlarında getirdiği yenilikleri dikkate aldığımızda muhasebeciler için eşsiz bir değeri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle zaman tasarrufu ve işgücü rahatlığı gibi konularda sağladığı faydalar ile mühendislerin olmazsa olmazlarından birisi olmaya adaydır.

Scroll to Top