Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

Neden Excel Yerine CRM Kullanmalıyız

Neden Excel Yerine CRM Kullanmalısınız?

Excel, müşterilerinizin veritabanını oluşturmak için harika bir kullanım sunar. Ancak, özel bir CRM yazılımı ile kıyaslandığında Excel, çeşitli avantajlardan yoksundur. Entegre ve otomatik bir şekilde ayarlanmış bir CRM programı, potansiyel satışlarınızı ve fırsatlarınızı çok daha iyi yönetmenize, satış hattınızı ileriye taşımanıza sonucunda daha fazla gelir elde etmenizi sağlar. Tüm bu bilgileri göz önünde bulunduran kullanıcılar ise “Neden Excel Yerine CRM Kullanmalısınız?” sorusunun cevabına net bir yanıt arıyor.

CRM Panosu Nedir?

CRM panosu, müşteri bilgilerinizi dinamik ve etkileşimli bir şekilde sunan özelleştirilebilir, kişiselleştirilmiş ve merkezileştirilmiş bir merkezdir. Aynı zamanda müşterileriniz ile ilgili daha detaylı bilgiler elde etmenizi sağlar. Müşterilerinizin bilgilerini görüntülemek için Excel tablolarından çok daha kullanışlıdır. CRM panosu sayesinde satış ekibinizin düzenli bir şekilde analiz gerçekleştirmesini ve satış hattınızın sürekli olarak ileriye dönük bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

CRM panolarının diğer avantajları da;

  • Ekibinizdeki üyelerin fırsatları belirlemek,
  • İş yüklerini öncelik hale getirmek,
  • Anlaşmalarınızı ilerletmek için ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca erişebilmesidir.

Bu işlemi ise panoların özelleştirilmesi ile gerçekleştirebilirler. Bir CRM panosu ile müşterilerinizin bilgilerini tek bakışta görebilir ve satışlarınız için anlık güncellemelere sahip olabilirsiniz.

Excel’in Sağlayamadığı Özellikler

Günümüzde, pek çok kullanıcı müşteri bilgilerinin veritabanını Excel aracılığı ile oluşturuyor. Ancak, Excel, bir CRM sisteminin sağladığı pek çok avantaja sahip değil. Örneğin, aşağıda yer alan özelliklere Excel kullanarak ulaşamazsınız.

Veri Görünürlüğü

Bir CRM uygulaması, ekibinizin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgilere erişmek için müşteri kayıtlarını hızlı bir şekilde inceleyebilmekte. Ayrıca satış ve müşteri bilgilerinizi de oldukça anlaşılabilir şekilde gösterge panosunda size sunar. Buna ek olarak, Excel, kullanıcı dostu olmayan bir arayüze sahiptir. Bu nedenle, potansiyel müşterileriniz ya da mevcut müşterileriniz için Excel’de yer alan bilgilere hızlı bir şekilde erişim sağlayamayabilirsiniz. Excel aracılığı ile bilgilere erişmek için çok fazla aşağı ve yukarı kaydırma işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Entegrasyon

Günümüz iş dünyasında en önemli noktalardan birisi entegrasyondur. Bir CRM sistemi sayesinde, Excel’in aksine, satış ve müşteri verilerinizi doğrudan muhasebe departmanınıza taşıyabilir ve diğer departmanlarınızın yazılım araçları ile kolay bir şekilde entegre yapabilirsiniz. Buna ek olarak, ERP sisteminiz ile doğrudan entegre olan bir CRM yazılımı, bir üretim şirketi sahibiyseniz oldukça büyük bir avantajdır. Çünkü, üreticiler, operasyonlarını yürütmek için ERP sistemlerini kullanırlar. ERP sisteminizle entegre bir CRM sistemine sahip olmak hem vakit olarak tasarruf etmenizi sağlar hem de satış ekibinizin daha verimli çalışmasını sağlar.

İki sisteminiz arasında bağlı olan bir CRP, sistemleriniz arasındaki bilgileri otomatik olarak çoğaltarak zamandan tasarruf etmenizi sağlamasının yanı sıra, satış ekibinizin fiyat listelerine, geçmiş anlaşmalarına ve işlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri için diğer araçlara erişimini de kolaylaştıracaktır.

Güvenlik ve İş Birliği

Excel ile ilgili yaşanan en önemli problemlerden birisi, iş birliği departmanlarını desteklememesidir. Örneğin, birden fazla çalışanınız verileriniz ile ilgili aynı anda çalışma gerçekleştirmek istediğinde, elektronik tablolarınızı kontrol etmeniz ve doğruluklarını korumanız oldukça zor olacaktır. Aynı zamanda, hangi dosyalarda hangi değişikliklerin yapıldığını da kolay bir şekilde tespit edemezsiniz.

CRM sistemleri , oturum açma bilgileri ve parolalar sayesinde, verilerinize kimlerin erişebileceğini ve kimlerin değişiklik yapma iznine sahip olacağına karar vermenizi sağlar. Bu sayede hem iş birliği hem de güvenlik konusunda bir CRM sistemi tarafından yardım alarak çok daha güvenilir çözümler ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir ERP CRM Panosu Size Excel’den Nasıl Daha İyi Hizmet Verebilir?

CRM sistemleri, müşteri bilgilerinizi, satışlarınızı yönetmenin harika bir yoludur. Ancak, pek çok üretici CRM sistemlerine ihtiyaç olmadığını ve Excel sayesinde bu işlemleri gerçekleştirebileceğini düşünmekte. İmalat endüstrisinin son birkaç yılda müşteri odaklı gelişmesi sonucunda,CRM, üreticilerin çok daha iyi bir şekilde organize olmasını sağladı. Bunun sonucunda ise üreticiler hem gelirlerini arttırdı hem de daha mutlu müşterilere sahip oldular. Aşağıda yer alan noktalarda, bir CRM panosu size Excel ile elde edemeyeceğiniz avantajlar sunar.

Merkezi Satış Merkezi

CRM panosu sayesinde tüm satış görülmelerinizi ve bilgilerinizi tek bir konumda bir araya getirmek için gösterge tablolarını diğer araçları kullanmanızı sağlar. Bu sayede, satış ekibinizin tüm hesapları, olası satışları gibi işlemleri merkezi satış merkezi gibi tek bir sistem içerisinde yönetme imkanına erişebilirsiniz. Ayrıca, Excel’de yer alan bilgilerin iç içe geçmesi ya da kaydırılma sırasında kaybolması gibi problemler ile de karşılaşmazsınız.

Daha İyi Satış Performansı

CRM sisteminize sahip olan araçlar sayesinde satış ekibinizin görevler oluşturup yönetmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, tüm potansiyel müşterilerinizin ve fırsatlarınızın zirve kalmasını da sağlamış olursunuz.

Artan Müşteri Memnuniyeti

CRM sayesinde, mevcut müşteri ilişkilerinizi çok daha iyi bir şekilde yöneteceğiniz için müşteri memnuniyeti de kaçınılmaz olacaktır. Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve onlarla düzenli bir şekilde iletişime geçmek artan müşteri memnuniyeti ile sonuçlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

CRM Panosu Nedir?

CRM panosu, müşteri bilgilerinizi dinamik ve etkileşimli bir şekilde sunan özelleştirilebilir, kişiselleştirilmiş ve merkezileştirilmiş bir merkezdir.

Exceli CRM Sistemi Olarak Kullanabilir miyim?

Exceli CRM sistemi olarak kullanabilirsiniz, ancak bir CRM sisteminin sunduğu avantajlardan mahrum kalırsınız.

Merkezi Satış Merkezi Nedir?

CRM panosu sayesinde tüm satış görülmelerinizi ve bilgilerinizi tek bir konumda bir araya getirmek için gösterge tablolarını diğer araçları kullanmanızı sağlar. Merkezi satış merkezi olarak da bilinen bu sistem ile kolay bir şekilde satışlarınızı yönetebilirsiniz.

Scroll to Top