Soluto: ERP, CRM, E-ticaret ve Sektöre Özel Çözümler

Soluto Blog

Blog yazılarımızı takip et, merak ettiğin soruların cevabı
burada olabilir!

ERP Modülleri Nelerdir

En Önemli ERP Modülleri Nelerdir?

İşletmeler için en iyi ERP modülünü seçmek çok kişisel bir tercihtir. Çünkü her üretici firmanın kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Dolayısı ile ERP modülü seçerken tüm analizlerin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Peki, en önemli ERP modülleri nelerdir? Onlarca tür içerisinden en iyilerini ayırt etmek biraz zor olabilir. Bu noktada sizlere gerekli bilgileri sunacağız.

ERP modülleri seçimi üretici firmaların büyüklüğüne, bütçesine, amacına, alanına ve ihtiyaçlarına göre değişir. Dolayısı ile karar vermeden önce bu kriterlerin etraflıca değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bu kararı verirken şirketinizin avantaj ve dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Her üretici firmanın kendine has bir tasarım ve üretim tarzı vardır. Dolayısıyla üretim alanlarına ve seçtikleri yollara göre şirketlere özgün zorluklar ve engeller de vardır. Bu engelleri aşma konusunda doğru ERP modülü seçimi etkili olacaktır. Her üretici firma tarafından kullanılması hayati önem taşıyan 4 çeşit ERP modülü bulunur.

Envanter Yönetimi Modülü

Envanter yönetimi, şirketler için her zaman bir sorun olmuştur. Düzenli, etkili ve bilinçli bir üretim yapabilmek için elinizde yeterli hammadde olup olmadığını izleyebilmek için envanter yönetimi modülü gereklidir. Çünkü üretim firmaların elindeki hammaddeyi ve gerekli parçaları sürekli kontrol etmesi ve gerektiğinde sipariş vermeleri çok önemlidir. Envanter yönetim modülü size şu durumlarda avantaj sağlar:

  • Envanter yönetim modülü ile güçlendirilmiş bir ERP sistemi, ilerideki hedefleriniz için gerekli olan envanter takibini kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlar.
  • Planlarınızın istediği gibi gitmesi, elinizdeki spesifik olarak ne kadar ürün ve hammadde olduğunu ve gerektiğinde sipariş verilmesini sağlayabilir. Bu konuda ERP programı işini layıkıyla yapacaktır.
  • Gerçek zamanlı envanter takibi sayesinde elinizdeki malzemeleri aynı seviyede tutmak için sizin yerinize sipariş verebilir veya siparişi verecek yetkili kişiye haber verebilir.

Tüm bu hizmetler sayesinde uzun vadede şirketinizdeki ürün miktarından emin olabilir ve uzun vadede büyük avantajlar sağlayabilirsiniz.

Teklif ve Tahmin Modülü

Üretim şirketleri genellikle ürettikleri ürün için doğru ücret teklifinde bulunmak konusunda zorluk yaşarlar. Ürettikleri mahsul üzerinden kar edebilecekleri bir fiyat belirlemek isterler. Ancak giderleri ve gerekli ücreti belirlemek her zaman zor bir deneyim olmuştur.

Teklif ve tahmin modülü size gelir ve gider dengesini hesaplamanızda ve gerekli kar miktarını ücretinize eklemeniz için yardımcı olabilir. Doğru şekilde seçilmiş bu modül sayesinde şirketiniz üzerinde doğru analizlerde bulunarak gerekli fiyatı hiç zorlanmadan oluşturabilirsiniz.

İyi bir teklif ve tahmin modülü sizin için gerçek zamanlı ve doğru veri sayesinde yapacağınız için maliyetini hesaplamanız konusunda da yardımcı olabilir. Kaliteli bir modül iş gücü, materyal, ekipman ve dış kaynaklı operasyon gibi birçok etkeni hesaplamanızı sağlar.

Programlama Modülü

Üretim firmaları için bir başka sorun ise zamanlama konusudur. Makine ve iş gücü dengesi için doğru zamanlama en efektif üretimi gerçekleştirebilmek için çok önemlidir. Çünkü entegre edilmiş bir sistem olmadan tamamlanması gerek görevleri organize etmek imkânsız gibidir. Kurumsal kaynak planlama, bir üretim firmasının yapması gereken en önemli işlemlerden biridir çünkü şirketin kaynak yönetimini düzgün yapması gereklidir. Aksi durumda şirket büyük zarar görür. Bu yüzden programlama modülü çok önemlidir. Bir programlama modülünün dakik bir şirket için ne gibi artıları olduğunu şu avantajlarından anlayabilirsiniz:

  • ERP modülleri tüm verileri toparlanmış ve detaylı bir şekilde önünüze sermektedir. Bu sayede projelerinizin kuşbakışı bir görünümünü elde edebilirsiniz.
  • ERP modülü size üretim istatistiklerinizi, makine kapasitelerinizi ve işçilerinizin ne kadar üretken olduğu bilgisini kolayca verebilir. Disiplinli bir firmaya sahip olmak için bu modül size çok yardımcı olacaktır.
  • İyi bir programlama modülü sizin en iyi verimlilikte çalışabilmeniz için düzgün bir takvim oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Tüm bu veriler sizin nasıl, ne zaman ve ne sıklıkla satış yapacağınıza karar vermenizi basitleştirir. Bir programın sizin için kolayca yapabileceği bir işlem için gereksiz para harcamanızı engeller.

Programlama modülü bu yüzden en önemli modüller arasında geliyor. İyi bir firma bu yüzden bir programlama modülüne sahip olmalıdır. Bu ERP programı size kattığı avantajlar spesifik durumlarda detaylandırılabilir ancak bu faktörler bu modülün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Ürün Mühendisliği Modülü

Zamanınızın büyük bir kısmının uğraştığınız materyallerin faturalarının taşınması yüzünden boşa gittiğini biliyor muydunuz? Bu zaman kaybı özel ürün imalatı yapan firmalar için oldukça zararlıdır. Bir ERP sistemi sayesinde mühendislerinizin gereksiz vakit harcamasının önüne geçebilirsiniz.

Tümüyle entegre edilmiş bir ürün mühendisliği modülü sayesinde ayrıntılı bir materyal listesi oluşturarak yapacağınız proje için elinizde yeterli materyalin var olup olmadığını karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede kaybolan zamanı geri kazanmakla kalmayacak insan kaynaklı veri girişi sorunlarından da kurtulmuş olacaksınız. Bu yüzden işe yarar bir ERP yazılımı sahibi olmak üretici firmalar için çok önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca ERP ile ilgili bir diğer bloğumuz olan “ERP Seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler” isimli bloğumuzu okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İşime yarayacak ERP modülünü nasıl bulabilirim?

Her şirketin kendine has özellikleri olduğu için şirketinizin avantaj ve dezavantajlarına göre bir ERP seçmelisiniz. Sizin için doğru ERP modülünü bulana kadar şirketinize en iyi uyum sağlayacak modülü karşılaştırarak araştırınız.

ERP modülü bir şirket için zorunlu mudur?

ERP modülleri elbette zorunlu eklemeler değiller. Bu programlar sadece doğru yatırım sayesinde paranızı daha iyi kullanmanızı sağlayacak araçlardır.

Bir ERP yazılımı tecrübeli bir insandan neleri daha iyi yapabilir?

ERP modülleri insanlara göre hata oranları çok düşüktür. Daha az masrafla ile çok uzun süreler hizmet verebilirler. İnsanlara göre daha dar bir alanda iş yapsalar da görevlerini daha ustaca yerine getirirler.
Scroll to Top